O Wydarzeniu

VI edycja cyklu konferencji Nowoczesna Produkcja Zwierzęca

20 lutego 2020 r. już po raz szósty będziemy mieli przyjemność spotkać się z Państwem podczas organizowanej przez redakcję „Farmera” konferencji Nowoczesna Produkcja Zwierzęca – Świnie.

Będzie to jednak wydarzenie wyjątkowe – pierwszy raz spotkamy się bowiem w okresie rekordowo wysokich cen żywca wieprzowego. Czy dobra opłacalność produkcji sprawia, że rolnicy wyspecjalizowani w chowie trzody chlewnej nie mają przed sobą żadnych wyzwań? Przeciwnie, okres dobrej koniunktury to czas, w którym maksymalizować musimy zyski z naszej produkcji. Nie wiemy bowiem, jak długo potrwa dobra passa i naszym podstawowym zadaniem powinno być wygenerowanie jak największego kapitału. Poprawy opłacalności produkcji szukać powinniśmy szczególnie w optymalizacji żywienia zwierząt. O ile możliwości redukcji kosztu zbóż paszowych są ograniczone, to już w przypadku komponentów wysokobiałkowych pole do popisu jest całkiem spore. Dysponujemy bowiem w naszym kraju dużymi zasobami białka paszowego, którego źródłem są pasze rzepakowe – surowiec, niestety, wciąż w Polsce niedoceniany. A szkoda, mogą być one bowiem cenną alternatywą dla tak popularnego dziś białka sojowego. Podczas spotkania zastanowimy się, jak zwiększyć popularność wykorzystania tych pasz, omówmy opłacalność stosowania białka rzepakowego oraz rozwiejemy niektóre mity na temat wykorzystania pasz rzepakowych w żywieniu świń.

To jednak nie wszystkie z przygotowanych przez nas wystąpień. Nie zabraknie naturalnie tematów dotyczących aktualnej sytuacji na rynku trzody chlewnej i perspektyw na przyszłość. W czasie konferencji omówimy również tematy związane ze zdrowiem zwierząt (profilaktyka chorób oddechowych) oraz prowadzeniem stada podstawowego (przygotowanie loszek i loch do rozrodu). W dobie problemów z afrykańskim pomorem świń nie zabraknie również zagadnień związanych z ochroną biologiczną naszych stad.

Liczymy, że przygotowane przez nas wystąpienia poruszą najważniejsze problemy, z jakimi na co dzień spotykacie się Państwo podczas prowadzenia swoich ferm i gospodarstw. Wierzymy, że będzie to doskonała okazja do poszerzenia wiedzy i nawiązania wartościowych kontaktów. VI edycja konferencji Nowoczesna Produkcja – Świnie odbędzie się 20 lutego 2020 r. w Ciechocinku (woj. kujawsko-pomorskie). Już dziś zapraszamy do udziału w spotkaniu!